top of page

JONA ARDYN

Joanna Maksymowicz znana również jako Jona Ardyn to altowiolistka, muzyk sesyjny, a z zamiłowania wokalistka. Na co dzień gra w niemieckiej Preussisches Kammerorchester w Prenzlau, a w wolnych chwilach pisze teksty oraz muzykę do swoich piosenek.

 

Edukację muzyczną rozpoczęła w Łodzi, następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych na stypendium Instytutu H. Manciniego w Los Angeles, gdzie współpracowała z największymi kompozytorami muzyki jazzowej oraz filmowej. Kontynuowała studia w Oklahoma City, i tam także, jako jedyna Europejka, śpiewała w chórze gospel. Następnie objęła asystenturę w Konserwatorium Muzycznym w Kansas City.

W 2009 roku Jona uzyskała dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem, w Akademii Muzycznej w Poznaniu (Filia w Szczecinie). W tym samym roku otrzymała również Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów w dyscyplinach sztuk plastycznych i muzycznych.

 

Do swoich sukcesów artystycznych zalicza główną rolę w chińskim musicalu „Red Star Over China” (premiera Pekin 2011), ćwierćfinał konkursu o nagrodę Bursztynowego Słowika w 46 Sopot Festival, w którym zaśpiewała piosenkę „Anything goes” Tomera Birana, udział w Koncercie Chińskiej Gali Muzycznej z Polską Orkiestrą Radiową (Teatr Polski, Warszawa, 2012) oraz… honorowe obywatelstwo Stanu Oklahoma za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 

Współpracowała min. z Isis Gee (konkurs Eurowizji w Belgradzie), z Tomerem Biranem, producentem muzycznym (muzyka do filmów m.in. "Seks w Wielkim Mieście", "Rodzina Soprano"), z Blue Café, Raggattack, Varius Manx, Andrzejem Krzywym, Wojtkiem Olszakiem, Jamesem Newtonem Howardem, Januszem Józefowiczem, Januszem Stokłosą, Dianną Krall, Guntherem Schullerem, Adamem Makowiczem, Wojtkiem Pilichowskim, Markiem Kościkiewiczem, Łukaszem Lachem.

 

Jona odnajduje się w wielu stylistykach muzycznych, i tak też jej muzyka. To mozaika wszystkich jej inspiracji oraz fascynacji, którym nadaje własną treść i sens. Nie można jej określić jednym słowem. Sama zainteresowana mówi o niej jako jono- americana-soul-pop-funk-folk-sweet-jazzy-ardyn-rocket style. To połączenie wielu gatunków muzyki, który tworzy spójny „portret kobiecy".

 

 

 

soundcloud  //  facebook  //  youtube

bottom of page